دوشنبه ٠٣ ارديبهشت ١٣٩٧ - 
1 2
 
صفحه اصلي > شهید شاخص بسیج جامعه پزشکی سال 95 
 
 

 

زندگینامه

شهید بهرام شکری، در سال ۱۳۳۶ در شهر میانه استان آذربایجان دیده به جهان گشود و در چهار سالگی با خانواده به تهران مهاجرت کرد، وی در دوران نوجوانی اشتیاق فراوان به مطالعه داشت و در این سنین با آثار شهید مطهری، دکتر شریعتی و آیت الله دستغیب آشنا شد.

پس از پایان مقطع دبیرستان در رشته دندانپزشکی در دانشگاه ادامه تحصیل داد و در سال ۱۳۵۴ وارد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ملی (شهید بهشتی) شد؛ در همین سال در آزمون ورودی دانشگاه شریف و دانشگاه فنی تبریز نیز پذیرفته شد اما به دلیل علاقه‌ای که به رشته‌های پزشکی داشت، به این دلیل که معتقد بود به این شکل به مردم نزدیک‌تر است و درد آنان را بهتر لمس می‌کند تحصیل در رشته دندانپزشکی را آغاز کرد.

شهیدشکری، پس از ورود به دانشگاه از‌‌ همان ابتدا شروع به فعالیت‌های فرهنگی کرد؛ امام(ره) را می‌شناخت و ایشان را به عنوان مرجع تقلید خود انتخاب کرده بود؛ در سال ۱۳۵۵ دفتر انجمن اسلامی را در زیر زمین دانشگاه راه اندازی کرد و دانشجویان خط امام(ره) را جذب کرد؛ آن‌ها در انجمن اسلامی به تفسیر قرآن و نهج البلاغه می‌پرداختند و به شکل کاملاً مخفیانه نوارهای سخنرانی امام(ره) و اعلامیه‌ها را بین اعضا مبادله می‌کردند.

در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی همگام با مردم در تظاهرات مختلف شرکت کرد و در روز هشتم بهمن ماه ۵۷ که رژیم توسط ستاد ژاندارمری در میدان انقلاب مردم را به گلوله بست به امدادرسانی مجروحان پرداخت.

شهید شکری دانشجویی ولایت پذیر و پیرو خط امام(ره) بود و پس از انقلاب اسلامی در انجمن اسلامی دانشگاه کلاس تفسیر قرآن و نهج البلاغه برگزار کرد؛ همچنین در دانشگاه با مشی و تفکرات ضد دینی و انحرافی به مقابله پرداخت و روشنگری و تبیین شرایط روز را انجام داد و در آن دورانشهید شکری برگزاری جلسات هفتگی قرآن در منزل را نیز برپا می‌کرد.

در ادامه مسیر در دوران پس از انقلاب به تشکیل کمیته‌های علمی جهت سامان بخشیدن به کادر علمی و اداری دانشگاه پرداخت و در جهت اجرای طرح انطباق تلاش فراوان کرد.

وی کلینیک دندانپزشکی سپاه در نزدیکی بیمارستان امام خمینی(ره) و کلینیک دندان پزشکی در یکی از محروم‌ترین محلات شهر زاهدان را راه اندازی کرد. شهید شکری تیم‌های داوطلب دندان پزشکی به مناطق محروم سیستان و بلوچستان، ترکمن صحرا، گنبد کاووس، ارومیه، اطراف تهران را به وجود آورد؛ همچنین از بنیانگذاران و فعالان امداد سپاه در حوادث غیرمترقبه یا بمب گذاری بود و به تجهیز مدارس پایین شهر به یونیت و سایر تجهیزات دندانپزشکی پرداخت.

با آغاز جنگ‌های داخلی شهید شکری در کردستان و گنبد کاووس حضور یافت که سرانجام در خیابان ولیعصر تهران در سال ۶۰ در روز انتخابات ریاست جمهوری شهید رجایی در حالی که از ستاد انتخاباتی برای شرکت در جلسه قرآن به منزل برمی‌گشت با اصابت ۱۴ گلوله توسط منافقان ترور شد و به شهادت رسید.

گوشه از وصیتنامه شهید :

همسرم دو مطلب را با تو در میان می گذارم مطلب اول شاید برایت کهنگی داشته باشد ولی اینکه همیشه خدا را در نظر داشته باش و هیچگاه حجاب را سبک نشمار ، حجاب سنت توست ، حجاب آبروی بانوی اسلام فاطمه (ع) است که به امانت باید نگهداری آنرا آنگونه که فاطمه (ع) می خواست حفظ کن نه آن طور که خودت می خواهی . مطلب دوم درباره محمد است دلم می خواهد که راه مرا ادامه دهد . دلم می خواهد که بعد از من وقتی بزرگ شد اسلحه مرا به او بسپاری و بگویی که بابایتگفته جلو باطل در هرجا و در هر لباسی که هست و در هر زمان بایست و بستیز .

برادران و خواهرانم : شروع با من بود . امیدوارم که خوب نگهدارش باشید .

سایر بستگان و ملت مسلمان ایران : خدا را فراموش مکنید . مبادا از پیروی از امام دست بردارید .

 

 

کتاب «دوست من خدا» برگی از زندگی شهید دندانپزشک دکتر "بهرام شکری" است که به عنوان شهید شاخص بسیج جامعه پزشکی در سال ۹۵معرفی شد.

در راستای حفظ ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس هر ساله بسیج جامعه پزشکی کشور یکی از سپیدجامگان شهید در دوران دفاع مقدس را با عنوان شهید شاخص انتخاب می‌کند.

 شهید دندانپزشک، بهرام شکری با وجود عمر کوتاهش به دلیل فعالیت‌های انقلابی و درمانی که پیش و پس از انقلاب انجام داد، در سال ۹۵به عنوان شهید شاخص بسیج جامعه پزشکی انتخاب شد تا الگویی برای هم قطارانش در عرصه پزشکی باشد.

 وی سر منشأ خدمات بسیاری در میان مردم مناطق محروم سراسر کشور در بحث فرهنگ سازی رعایت بهداشت دهان و دندان انجام داد.

 در این راستا به سفارش سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور کتاب «دوست من خدا» تهیه شده است تا مروری بر کودکی، جوانی، دوران دانشجویی، ازدواج و شهادت این شهید بزرگوار باشد.

  چاپ اول این کتاب در سال ۸۵با تیراژ چهار هزار عدد منتشر شده است

گوشه ای از کتاب دوست من خدا :

"صندلی های یک مینی بوس را برداشتند و یک یونیت دندانپزشکی با تجهیزات مختصر در آن قرار دادند. هر روز یک دندانپزشک داوطلب به همراه بهرام برای خدمات دادان به مردم محروم اطراف تهران می رفتند. مردمی که خیلی هاشان هنوزمسواک زدن درست را نمیدانستند و یا آنقدر درد و مشکل در زندگیشان بود که ترجیح میدادند مثلا پولشان را برای درمان کلیه دخترشان خرج کنند تا پر کردن دندانشان .

دخترها و پسرهای شانزده ساله ای که بهرام برایشان دندان عصب کشی و پر می کرد لااقل دو سه تا دندان کشیده داشتند.
غروب که به تهران برمی گشتند بهرام معمولا حرف نمی زد و تمام راه به سکوت می گذشت.
یک روز رضا پرسید:"بهرام چرا صبح که می رویم خوشحالی و غروب که بر می گردیم اصلا حرف نمی زنی؟ من احساس میکنم ناراحتی ."
بهرام گفت:" مهم نیست!"
رضا اهل کوتاه آمدن نبود.گفت:"چرا مهم نیست من دوست تو هستم باید بدانم چته ؟"
بهرام نگاهی کرد و گفت:" خوب رضا جان مشکل مردم با یکی دو جلسه سر زدن حل نمی شود ما احتیاج به واحدهای سیار دندانپزشکی داریم که هر هفته به محلات محروم سر بزنند و به مردم برسند و یا کلینیک های دندانپزشکی در این مناطق راه اندازی شود که با کمترین هزینه به  درمان مردم برسند."
بعد برگشت و به پشت سرش نگاهی انداخت و ادامه داد:" تو فکر می کنی با یک یونیت کهنه ویک مینی بوس میشه مشکلی از این مردم رو حل کرد؟ هر غروب که برمی گردیم احساس میکنم که چقدر کار انجام نشده مانده. چقدر کم است .کار ما چقدر کم است...من نگران این مردم هستم چرا یک دختر در سن 16 سالگی باید 4تا از دندان های اصلیش را کشیده باشد؟"

با تعمیر یونیت های کهنه وقدیمی دانشگاه که توی انبار بلا استفاده بودند و کمک هایی که بهرام توانست از سپاه بگیرد کلینیک تخصصی دندانپزشکی در خیابان ایتالیا کنار بیمارستان امام خمینی (ره) راه اندازی شد.  

برگرفته از کتاب دوست من خدا  زندگینامه شهید دکتر بهرام شکری

 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 


دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - میدان شهید شهریاری بلوار دانشجو - خیابان شهید اعــرابی ستاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - ساختمان شماره 2 طبقه 1
  تلفکس : 02122439827                   پست الکترونیک: basijmed@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.